Wiele zabaw wymaga wyboru jednego z uczestników do odgrywania specjalnej roli, np. szukający w grze w chowanego. Może się to okazać najtrudniejszym wyzwaniem - na moim podwórku nikt nie miał ochoty podnieść ręki w odpowiedzi pytanie "kto szuka?". Na szczęście, jest kilka sposobów dzięki którym możemy zapobiec kłótniom :)
Na naszej stronie na facebook'u niedawno ukazał się post opisujący tę prostą grę, więc tylko krótko powtórzę reguły. Na ustalony wcześniej sygnał, gracze wyciągają przed siebie ręce ułożone w symbol papieru (wyprostowana dłoń), kamienia (dłoń zaciśnięta w pięść) lub nożyc (dwa wystawione palce):
- papier jest silniejszy od kamienia, ponieważ go okrywa,
- nożyce są silniejsze od papieru, ponieważ go tną,
- kamień jest silniejszy od nożyc, ponieważ je tępią.
Bardziej skomplikowaną wersją tej gry jest " kamień, papier, nożyce, jaszczurka, Spock". Jest ona dość zaawansowana. Używa się w niej podstawowych symboli oraz dwóch dodatkowych: jaszczurka (lekko ugięte cztery palce nad kciukiem) i Spock (formowany jak charakterystyczny salut z popularnej serii Star Trek). Tą grę łatwiej będzie wyjaśnić rysunkowo:
2. Marynarz
W tą grę możemy zaangażować dzieci, które znają już podstawy liczenia. Na umówiony wcześniej sygnał, wszystkie dzieciaki pokazują dłonie z wystawionymi palcami. Następnie jedna z osób sumuje palce i zaczyna odliczanie. Wybrany zostaje uczestnik, na którym skończy. Zabawa jest bardzo prosta i dość znana, jednak warto jest ją przypomnieć.
3. "Stópki" lub "tip-top"
Możecie nie rozpoznawać tej zabawy, gdyż zwykle nie podaje się jej nazwy. Tak zwana metoda "tip-top" polega na tym, że dwie osoby stają naprzeciwko siebie w przypadkowej odległości. Oboje, po kolei, stawiają jedną ze stóp tuż przed drugą. Czasami też jedna z osób po swoim kroku mówi "tip", a druga w odpowiedzi - "top". W ten sposób gracze zbliżają się do siebie, aż w końcu zabraknie miejsca na ustawienie tam stopy. Wygrywa osoba, która zrobiła ostatni krok - zmieściła się między swoją stopą a stopą przeciwnika.
Te trzy metody mogą nie tylko zapobiec kłótniom, ale także urozmaicą gry poprzez ciekawy wstęp. Będzie to dla nich "rozgrzewka" przed jeszcze lepszą zabawą :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarze niezwiązane z treścią bloga będą usuwane - jeśli chcesz się z nami skontaktować, wyślij wiadomość na przerwadlaucznia@gmail.com !