Warsztaty w szkołach zaliczone! Odwiedziłyśmy trzy klasy ze Szkoły Podstawowej nr 5 w ramach zajęć wychowawczych, a także zorganizowałyśmy zajęcia feryjne dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dębem Wielkim i Studium Języków Obcych w Mińsku Mazowieckim.Jak wyglądały zajęcia? Za każdym razem zaczynaliśmy siadając w kole i pisząc swoje imiona na samoprzylepnych karteczkach. Opowiadaliśmy również parę ciekawostek o sobie, aby się lepiej poznać i graliśmy w grę - rozgrzewkę. Dalej zajęcia dzieliły się na dwie części - ''stacjonarną'' i ruchową, dzięki czemu mogłyśmy zaprezentować dzieciakom różnorodne zabawy.
Podczas części stacjonarnej naszym
zadaniem było pokazanie młodym uczniom gier i zabaw, które byliby w stanie
zorganizować na przerwach, bez potrzeby wykorzystywania dodatkowych
rekwizytów oprócz tych dostępnych na ławce lub w piórniku.
Przed zabawą, podzieleni na grupy, zwarci i gotowi! |
1. CIUPY
Gra zręcznościowa, znana także jako „Hacele”. Należy w nią grać na twardym podłożu. Do rozgrywki potrzebne jest pięć kamieni, chociaż na naszych zajęciach kamyki zamieniłyśmy na obecne w każdym piórniku gumki do ścierania; można też wykorzystać inne małe przedmioty jak skuwki czy temperówki.
Początkowo kamienie leżą na podłożu. Zadaniem zawodnika jest podrzucenie jednego kamienia do góry, szybkie złapanie drugiego z podłoża i schwytanie spadającego pierwszego kamienia. Następnie powtarza tę czynność, tym razem podrzucając już obydwa kamienie, łapiąc trzeci i starając się złapać te wcześniejsze. W razie skuchy następuje kolejka drugiej osoby.
2.
POTWORKI ORIGAMI
Składamy
origami jak do zabawy piekło/niebo.
Podczas
ozdabiania "potworków" uczestnicy naszych zajęć wykazywali się
kreatywnością i ogromną wyobraźnią. Powstawały groźne i niebezpieczne stwory
oraz łagodne i urocze zwierzątka, a czasem nawet całe rodzinki składające się z dużych i małych stworków.
3. TOTEM - "Nazwij pięć" (http://zabawy.zielonagrupa.pl/zabawa-grupowa-nazwij-piec/)
W środku
kręgu składającego się z uczestników znajduje się jedna osoba – ma ona
zasłonięte oczy. Uczestnicy podają sobie Totem, czyli jakiś drobny przedmiot (na przykład piórnik, butelkę, zośkę). W dowolnym momencie gracz ze
środka mówi STOP. Wtedy dziecko, które w tym momencie trzyma Totem, musi zrobić dwie
rzeczy:
- podać Totem dalej.
- powiedzieć 5 rzeczy z kategorii wybranej przez osobę stojącą w środku kręgu. Mogą to być np. ozdoby choinkowe, marki samochodów, pasma górskie Polski itd.
W czasie, gdy gracz próbuje wymienić pięć rzeczy - Totem dalej wędruje. Jeśli wróci on do mówiącego, nim ten skończy wymieniać, zamienia się on miejscami z osobą w środku i gra rozpoczyna się na nowo. Jeśli jednak zdąży, gra toczy się dalej bez zmian.
4. KAPITAN
Uczestnicy
zabawy siedzą w kręgu. Pierwsza osoba mówi "Jestem kapitanem statku. Na pokładzie mam..." i wymienia jedną dowolną rzecz (mogą być to rzeczy związane z żeglugą, jak trzy beczki sardynek albo zapasowy ster, ale mile widziane są również nieco fantastyczne pomysły - kino, skrzynia czekolady, na naszych zajęciach pojawiła się nawet wersja ''mam na pokładzie statek zrobiony z kotków''...). Zadaniem następnej osoby jest wypowiedzenie
"Jestem kapitanem..." i wymienienie rzeczy powiedzianej przez
poprzednika oraz dodanie swojej. Każdy kolejny uczestnik musi wymienić wszystkie poprzednie rzeczy oraz wymyślić swoją, tak więc ostatnie osoba musi wymienić pomysły wszystkich swoich
poprzedników. W grę można grać na określoną liczbę kolejek albo do czasu, gdy jeden uczestnik wygra (kto pomyli się przy wymienianiu przedmiotów - odpada).
5.
TELEGRAM
Wymyślamy długi wyraz, który każda z grup zapisuje na górze kartki. Mają one 5
minut na napisanie telegramu, składającego się z wyrazów, których pierwsze litery to kolejne litery podstawowego wyrazu. Po upływie
określonego czasu każda grupa odczytuje swój telegram.
np.
DEMOKRACJA
6. PATYCZAKI
Kartkę papieru (trzymając ją przed sobą pionowo) zginamy na 4 równe części. Na każdej z nich rysujemy kolejno różne części "ciała" naszego patyczaka:
- głowę,
- ręce i
tułów,
- brzuch i
kawałek nóg do kolan,
- nogi od
kolan w dół.
Wszystkie
elementy rysujemy w najbardziej podstawowej formie, za pomocą kół i kresek, by
bawiący się mieli dużo miejsca na własne pomysły.
Przebieg
zabawy: uczestnicy siedzą w zespołach maks. 4-osobowych, każde dziecko kolejno
w wyznaczonej dla siebie części dorysowuje patyczakowi kolejne elementy wg.
własnego, indywidualnego pomysłu. Otrzymany ludzik składa się więc z 4 różnych
fragmentów.
W ramach potrzeb patyczaka można podzielić na mniej lub więcej części.
7. HISTORYJKA
W ramach potrzeb patyczaka można podzielić na mniej lub więcej części.
7. HISTORYJKA
Dzielimy
dzieci na mniejsze grupy. Jedna osoba w grupie ma przed sobą kartkę i to ona
zaczyna pisać historyjkę. Każdy z uczestników pisze kolejno 2 zdania i zagina
kartkę, tak by nic nie było widoczne. Można napisać 2 słowa rozpoczynające kolejne zdanie, które będą podpowiedzią kontynuacji dla następnej osoby. Można także
podać ogólny temat historii przed rozpoczęciem zabawy.
Po upływie określonej ilości kolejek można odczytać swoją grupową historyjkę w całości.
Dzieci siadają w kole, tyłem do siebie. Każdy ma kartkę i coś do rysowania - kredkę, ołówek, długopis. Na dany znak wszyscy zaczynają rysować coś na swoich kartkach. Po upływie 20 sekund każdy oddaje swoją kartkę osobie z lewej strony i zaczyna rysować przez kolejne 20 sekund na kartce osoby z prawej. Zabawa trwa, dopóki dzieła nie wrócą do swoich początkowych właścicieli.
Po upływie określonej ilości kolejek można odczytać swoją grupową historyjkę w całości.
8. GALERIA SZTUKI
Dzieci siadają w kole, tyłem do siebie. Każdy ma kartkę i coś do rysowania - kredkę, ołówek, długopis. Na dany znak wszyscy zaczynają rysować coś na swoich kartkach. Po upływie 20 sekund każdy oddaje swoją kartkę osobie z lewej strony i zaczyna rysować przez kolejne 20 sekund na kartce osoby z prawej. Zabawa trwa, dopóki dzieła nie wrócą do swoich początkowych właścicieli.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarze niezwiązane z treścią bloga będą usuwane - jeśli chcesz się z nami skontaktować, wyślij wiadomość na przerwadlaucznia@gmail.com !